Skip to main contentSkip Navigation or Skip to Content

Membership Roster

University Tenure and Promotion Committee

RepresentativeNameTerm Ending
Provost and Vice-President Academic (or designate) Gillian Balfour (chair) On-going
Vice-President Research Will Garrett-Petts - Interim VP Research On-going
One tenured member from each Division / Faculty / School to be elected for a two-year term, half of whom are full professors Cindy Piwowar, Faculty of Education and Social Work October 22, 2023
vacant, Bob Gaglardi School of Business and Economics  
Elizabeth Rennie, University Library August 26, 2024
Catherine Ortner, Faculty of Arts September 10, 2023
Mohamed Tawhid, Faculty of Science September 13, 2024
Larry Iles, Faculty of Student Development June 30, 2023
Thomas Haag, School of Trades & Technology

Paul Simpson effective October 6, 2022
October 5, 2022
Craig Jones, Faculty of Law November 10, 2024
Lian Dumouchel, Faculty of Adventure, Culinary Arts and Tourism August 15, 2024
Renee Anderson, School of Nursing October 1, 2024
Melissa Jakubec, Open Learning Division June 30, 2023
Deans appointed by the Provost & Vice-President Academic (2) Daleen Millard, Faculty of Law October 1, 2023
Douglas Booth, Faculty of Adventure, Culinary Arts and Tourism December 31, 2022
TRUFA Observer (non-voting) (1) Tara Lyster Ongoing
Search To Top