Thompson Rivers University
Thompson Rivers University

Membership

Thompson Rivers University's 15-member Board of Governors comprises the Chancellor, the President, eight persons appointed by the Lieutenant-Governor (two of whom are appointed from among persons nominated by the alumni association), two faculty members elected by faculty, two students elected by students, and one person elected by and from the employees of the University who are not faculty members. (see Part 6, section 19 of The University Act)

The Governors' varied backgrounds provide valuable contributions during Board deliberations. Board members bring the views of various constituencies to the Board table, however there are no advocates for any one group. Decisions are made in the best interest of the University.


BOARD OF GOVERNORS

CHANCELLOR

Nathan Matthew

PRESIDENT AND VICE-CHANCELLOR

Brett Fairbairn

APPOINTED BY THE LIEUTENANT-GOVERNOR IN COUNCIL

Barbara Berger, Chair
(term expires July 2021)

Marilyn McLean, Vice-Chair
(term expires July 2021)

Sukh Gill
(term expires July 2020)

Katy Gottfriedson
(term expires July 2021)

Helen Kormendy
(term expires July 2021)

Lillian Kwan
(term expires July 2020)

Michelle Stanford
(term expires July 2021)

Charles Wyse
(term expires July 2020)

ELECTED BY FACULTY

Tracy Christianson
(term expires December 2020)

Hafiz Rahman
(term expires December 2020)

ELECTED BY STUDENTS

Vincent Li
(term expires August 2020)

Ali Mulji
(term expires August 2020)

ELECTED BY NON-FACULTY EMPLOYEES

Eric Youd
(term expires December 2020)

All enquiries to the Board of Governors should be directed to (250) 828-5318.

Search To Top