Skip to main contentSkip Navigation or Skip to Content

Membership Roster

Student Success Committee

RepresentativeNameTerm Ending
Co-Chairs: One committee member and one student representative elected by the Committee

Sara Wolfe,
Julye-Anne McKenny

December 2021

September 2022

Associate Vice-President, Strategic Enrolment and University Registrar (or designate) Michael Bluhm Ongoing
Associate Vice-President, Open Learning (or designate) Matthew Dyck (designate) Ongoing
Associate Vice-President Students and Dean, Faculty of Student Development (or designate) Sara Wolfe (designate) Ongoing
Executive Director, Centre for Excellence in Teaching and Learning (CELT) Catharine Dishke Hondzel Ongoing
Director, Integrated Planning and Effectiveness (or designate) Matthew Kennedy (designate) Ongoing
Executive Director, Indigenous Education (or designate) Tina Matthew Ongoing
Associate Vice-President TRU World (or designate) Cindi Thompson (designate) Ongoing
One Dean Baldev Pooni
November 2024
University Librarian (or designate) Julia Wells (designate) Ongoing
Two CELT representatives, appointed by the Executive Director 1. Carolyn Hoessler
2. Diane Janes
October 2024
October 2024
One representative appointed by the Alumni Association Agnese Hsu
October 2024
Up to four (4) Faculty and/or Open Learning faculty

1. Mohamed Tawhid
2. Amanda Ewanyshyn
3. Jenna Goddard
4. Ruby Dhand

October 2024
March 2025

March 2024
March 2024

Up to seven (7) students nominated by TRUSU and appointed by the Steering Committee 1. Aditya Lakhani
2. Brenna Barley 
3. Dheeraj Kumar
4. Gauri Hate
5. Julye-Anne McKinney
6. Piyush Merwal
7. Yatin Mehan
September 2022
One representative appointed by the Vice-President Research Sukh Matonovich Ongoing
One representative appointed by Tk’emplus te Secwépemc supported by the Executive Director of Indigenous Education Terri Mindel
Ongoing
Accreditation Liaison Officer (Non-Voting) Alana Hoare Ongoing
Administrative Support:
Faculty of Student Development
Allysa Gredling Ongoing
Search To Top