Thompson Rivers University
Thompson Rivers University

Winners

Congratulations to the winners in the 2018 Skills Canada Competitions!

2018 Provincial Skills Canada Competition

April 18, 2018 — TRADE-EX, Abbotsford, BC

NameTradeMedal
Drew Hegyi Carpentry (Secondary) GOLD
Kiara Felts Culinary (Secondary) SILVER
Darren Wittfoth Automotive Service (Post-Secondary) BRONZE
Wyatt MacDonald Carpentry (Post-Secondary) BRONZE
Chris Lentz Electrical Wiring (Post-Secondary) BRONZE
Jacob McEwen Heavy Equipment Service (Post-Secondary) BRONZE

2018 Regional Cariboo Skills Canada Competition

March 2, 2018 — Thompson Rivers University, Kamloops, BC

NameTradeSchoolMedal
Braden Currie Automotive (Post Secondary) TRU GOLD
Reuben Dyck Automotive (Secondary) TRU GOLD
Brittany Hill-Lonergan Automotive (Secondary) Pleasant Valley Secondary SILVER
       
Quinn Clarke Cabinet Making (Secondary) Princeton Secondary GOLD
Nicholas Richoux Cabinet Making (Secondary) Pleasant Valley Secondary SILVER
Ryan Spelay Cabinet Making (Secondary) Eagle River Secondary BRONZE
       
Wyatt MacDonald Carpentry (Post Secondary) TRU GOLD
Drew Hegyi Carpentry (ACIT) Valleyview Secondary GOLD
Hayden Prodnuk Carpentry (ACIT) Pleasant Valley Secondary SILVER
Tristyn Davies Carpentry (ACIT) Eagle River Secondary BRONZE
       
Kiara Felts Culinary   GOLD
Cameron Joostema Culinary   SILVER
Kitara McKay-Wachnuk Culinary   BRONZE
       
Chris Lentz Electrical Wiring (Post Secondary) TRU GOLD
Harley Ardell    Electrical Wiring (Post Secondary) TRU SILVER
Madicynn Rosebush Electrical Wiring (Post Secondary) TRU BRONZE
       
Doug Guild Electrical Wiring (Secondary)   GOLD
Max Schoen Electrical Wiring (Secondary) Valleyview Secondary SILVER
Rhys Recchi Electrical Wiring (Secondary) Valleyview Secondary BRONZE
       
Franco Lugo Gravity Vehicle Merritt Secondary GOLD
Mason Hintz Gravity Vehicle Merritt Secondary GOLD
Steven Ho Gravity Vehicle Merritt Secondary GOLD
Trighton Bose Garvity Vehicle Merritt Secondary GOLD
Adam Gordon Gravity Vehicle Barriere Secondary SILVER
Ty Hartman Gravity Vehicle Barriere Secondary SILVER
Laim Hunt Gravity Vehicle Barriere Secondary SILVER
Evan Paul Gravity Vehicle Barriere Secondary SILVER
Sage Tune Gravity Vehicle Eagle River Secondary BRONZE
Piper Tune Gravity Vehicle Eagle River Secondary BRONZE
Tenika Schafer Gravity Vehicle Eagle River Secondary BRONZE
       
Tanner Struss Heavy Duty (Post Secondary) TRU GOLD
Jacob McEwen Heavy Duty (Post Secondary) TRU SILVER
Scott Perrin Heavy Duty (Post Secondary) TRU BRONZE
       
  Hairdressing   GOLD
  Hairdressing   SILVER
  Hairdressing   BRONZE
       
Gavin Coxon Plumbing (Secondary) TRU GOLD
Jordan Brown Plumbing (Secondary) TRU SILVER
Brennan Williams Plumbing (Secondary) TRU BRONZE
       
Jonathan Fennell Public Speaking Barriere Secondary GOLD
       
Azlyn Brewer Spaghetti Bridge Princeton Secondary GOLD
Lacey Baird Spaghetti Bridge Princeton Secondary GOLD
Jayna Whitecross Spaghetti Bridge Merritt Secondary SILVER
Felicity Graham Spaghetti Bridge Merritt Secondary SILVER
Connor Ashley Spaghetti Bridge Merritt Secondary SILVER
Payton Gregoire Spaghetti Bridge Merritt Secondary SILVER
Erik Gillerstedt Spaghetti Bridge Princeton Secondary BRONZE
Kaelen Druck Spaghetti Bridge Princeton Secondary BRONZE
Reid McMurchie Spaghetti Bridge Princeton Secondary BRONZE
       
Matthew Edgar Sumo Robots (Secondary) Brocklehurst Secondary GOLD
Liam Sutcliff Sumo Robots (Secondary) Desert Sands Secondary SILVER
Brandon Zirk Sumo Robots (Secondary) Desert Sands Secondary BRONZE
David Casper Sumo Robots (Secondary) Sk'il Mountain Community BRONZE
       
Tyson Stumborg Welding (Post-Secondary) TRU GOLD
Sean Grieve Welding (Post Secondary) TRU  SILVER
Ethen Warren Welding (ACIT) TRU GOLD
Jack Thomson Welding (ACIT) TRU SILVER
Carl Zazulak Welding (ACIT) TRU BRONZE
AJ Martindale Welding (Secondary) AL Fortune Secondary GOLD
Dillon Ellison Welding (Secondary) Princeton Secondary SILVER
Jacob Woodland Welding (SEcondary) Merritt Secondary BRONZE